Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

První vytýkací dopis pro premiéra Babiše od občana České republiky

3. 04. 2021 13:13:13
S ohledem na neutěšený vývoj situace v České republice v mnoha oblastech veřejného zájmu jsem nucen vám tímto jako řadový občan adresovat první otevřený vytýkací dopis.

Rád bych, abyste vzal na vědomí, že tento dopis může být následován dalšími. Každý občan této země může premiérovi napsat libovolné množství vytýkacích dopisů a předseda vlády má morální právo i povinnost reagovat na ně formou písemnou a slušnou.

Vzhledem k neutěšené epidemiologické situaci a faktu, že jste za aplikaci veškerých opatření v ČR v kontextu s Covid-19 dobrovolně a veřejně přibližně před rokem převzal osobní zodpovědnost, jste logicky jediným kompetentním adresátem tohoto dopisu. Je naprosto nezbytné, abyste vnímal tento dopis jako akt dotýkající se pouze vás, vaší osoby premiéra a veškerých rozhodnutí, za něž fakticky zodpovídáte, ačkoliv jste samozřejmě všechny nevydal ani neprezentoval vy osobně. Jedná se o zpětnou vazbu na vaši práci. Žádám vás, abyste cokoliv z obsahu tohoto dopisu nepřenášel na ostatní členy vlády či kohokoliv dalšího, neboť přenášení zodpovědnosti zcela jistě a bezpochyby nepatří k legitimním ani uznávaným nástrojům vrcholně úspěšných krizových manažerů. Zásadním pravidlem všech fungujících společností je skutečnost, že šéf se zodpovídá za vše, co se rozhodne a za důsledky těchto rozhodnutí. A to zcela bez ohledu na výsledek či veřejné mínění. Za výsledky nese vrcholný manažer nejen zodpovědnost, ale musí se z nich pravidelně a detailně zodpovídat. Většinou představenstvu či vrcholnému managementu takové společnosti. Vy jste zaměstnancem státu placený z daní všech daňových poplatníků (sám sebe jste označil za zodpovědného krizového manažera), tedy jste povinen se zodpovídat všem řadovým občanům této země (všichni občané tvoří představenstvo společnosti, pro kterou pracujete).

A s tím souvisí první výtka. Dlouhodobě přijímáte zodpovědnost pouze za to, co je ve vašich očích (a v očích široké veřejnosti) vnímáno jako pozitivní a úspěšné. Jste přesvědčený o tom, že je to akceptovatelné a korektní, abyste v momentě neúspěchu nebo nespokojenosti občanů s dílčími aspekty nařízení vlády vždy ukazoval prstem na někoho jiného, než na sebe? Zapomněl jste snad na to, kdo je skutečně zodpovědný a kdo se k tomu všemu na samotném počátku přihlásil? Byl a jste to stále vy, a proto vás žádám, abyste si to uvědomil a přiznal. Rozhodnutí a jejich výsledky jdou ve všech oblastech za vámi a budete se muset z toho všeho dříve či později samozřejmě zodpovídat.

Další výtka se týká skutečnosti, že ačkoliv nejste univerzálním odborníkem a máte pouze ekonomické vzdělání, rozhodujete jako jediný ve svých vlastních očích kompetentní odborník o oblastech, kterým nerozumíte. Je podle vás opravdu to nejlepší pro zemi, jíž jste premiérem, aby veškerá strategická rozhodnutí konal člověk bez přiléhavé odbornosti? Vážně vám životy lidí přijdou stejně důležité, jako stavba hnízd, budování výrobních linek na toustový chleba nebo snad otázka kvality střívek pro lahůdkové párky? Nepřijde vám, že jste ve své podnikatelské kariéře přeci jenom vždy a bez výjimky dělal rozhodnutí, která se nedají s nastavením fungujícího státního systému pro boj s pandemií koronaviru ani v tom nejmenším srovnávat? Nebylo by vhodné si uvědomit, že nejste a nemůžete být univerzální všeobjímající odborník, současná strategická rozhodnutí jsou nad vaše schopnosti a vědomosti, a je proto nadmíru žádoucí předat záležitosti s tím související do rukou pravých odborníků a těmto nabídnout pouze zajištění nezbytných finančních či materiálních podmínek?

V kontextu s tím bych se rád zeptal, zdali není zároveň nejvyšší čas nadřadit životy lidí nad váš osobní politický život a ekonomické zájmy? Zdali snaha jít na ruku svým (ne)vlastněným společnostem a zároveň být zadobře s těmi, kteří vám na klikaté odstrašující podnikatelsko-politické cestě všemožně pomáhají, je opravdu to nejdůležitější, co můžete ve svém životě a pro občany této země učinit? Jestli neexistují vyšší cíle a vyšší zájmy, mimo váš osobní svět prospěchu a zištnosti, kterým by bylo vhodné podřídit svá rozhodnutí a věnovat jim více času, než sobě samotnému? Jaký odkaz chcete zanechat při uvědomění si faktu, že život není nekonečně dlouhý? Život pro sebe a pro peníze bez ohledu na jakékoliv další hodnoty lidského bytí se bude myslím jednou velmi špatně obhajovat.

Být premiérem neznamená postarat se o sebe a své nejbližší. Být premiérem je velký dar, a stejně tak zodpovědnost. Být premiérem vám dává možnost pečovat o občany svěřené země či alespoň ze všech sil usilovat o zlepšení jejich životů skrze nastavení fungujících, transparentních a v dobré víře zaváděných systémů. Myslíte si, že takové systémy zavádíte? Jste přesvědčený o tom, že pomáháte alespoň některým občanům této země? Rád bych se zeptal, komu a proč si myslíte, že pomáháte?

A na závěr bych rád využil některých formulací vašeho vytýkacího dopisu, který jste adresoval panu ministrovi zdravotnictví, a dovolím si je položit také vám, byť v mírně doplněné či obměněné podobě:

Posíláte vytýkací dopisy ministru zdravotnictví proto, abyste jej mohl během dubna v návaznosti na požadavek prezidenta Zemana odvolat? Pokud ano, myslíte si, že je to správné a korektní? Snažíte se vážně přispět k řešení epidemiologické situace ze všech sil a možností předsedy vlády? V době, kdy nemáte dostatek vakcín, jste mohl této zemi získat vakcíny navíc, ale místo toho jste se jen ztrapnil před celou EU a přišel tak o několik desítek tisíc vakcín, které již mohly být na cestě k potřebným lidem. Je opravdu takové chování a jednání to nejlepší, co jste mohl pro Českou republiku v dané situaci vykonat? Přijmete nebo odmítnete vakcíny, které nám nyní nabízí některé země jako laskavou kompenzaci vašeho selhání při jednání o jejich rozdělení?

Pane premiére, očekávám od vás jasnou odpověď hodnou předsedy vlády, a nikoliv pouze slohové cvičení z pera vámi (ne)placených PR spolupracovníků na téma „co nejde, proč to nejde, kdo měl přijít a nepřišel, a kdo všechno proti vám vede kampaň“.

S pozdravem

Jaroslav Kysilko

občan České republiky

Autor: Jaroslav Kysilko | sobota 3.4.2021 13:13 | karma článku: 47.36 | přečteno: 13157x

Další články blogera

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Proč asi musel odejít Blatný

SÚKL je správním úřadem s celostátní působností podřízeným Ministerstvu zdravotnictví. V jeho čele stojí ředitel, kterého jmenuje a odvolává ministr zdravotnictví, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.

7.4.2021 v 23:30 | Karma článku: 42.47 | Přečteno: 8381 | Diskuse

Zdenek Horner

Doprovodné jevy

Krizový stav společnosti vede k tomu, že se většina lidí odkope. Kritika nabývá na brutalitě. Taktika hrubosti, kterou spustil kdysi namachrovaný Topolánek, nabývá dnes nebývalých ataků, kdy se „diskutující“ jen obviňují vzájemně

5.4.2021 v 15:32 | Karma článku: 21.94 | Přečteno: 532 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Syrie jako druhý Mnichov aneb test svědomí společnosti?

My Češi dodnes vzpomínáme, jak nás naši "spojenci" opustili v Mnichově, když podlehli Hitlerovi. Jak nás a naše jednání nyní musí vnímat Kurdové v současnosti?

1.4.2021 v 7:33 | Karma článku: 15.40 | Přečteno: 390 | Diskuse

Zdenek Horner

Koho za co a jak pochválit

Možná si leckdo všimnul, že píšu jaksi méně. Uložil jsem si totiž úkol: méně kritiky a více pozitivních radostí. Šířit negativitu je tak snadné. Čitelně lze chválit jen zjevně kvalitní sportovní výkony. Co jiného? Co třeba ...

19.3.2021 v 22:41 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 309 | Diskuse
Počet článků 227 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3083

Ženatý táta 3 dětí, kriticky uvažující o smyslu života, o směřování lidské společnosti, o nepochopitelné absenci dobra, o nesmyslnosti častopřítomného zla, o hledání cesty...

Najdete na iDNES.cz